понеділок, 26 грудня 2016 р.

Цитати для характеристики героїв повісті "Маруся"


Повість «Маруся» Григорія Квітки-Основ’яненка
 Цитати для характеристики Василя

«хлопець гарний, русявий, чисто підголений; чуб чепурний, уси козацькі, очі веселенькі, як зірочки: на виду рум’яний, моторний, звичайний…»

«Він свитник, хлопець дуже гарний, має гнучкий стан та на сільських дівчат і не дивиться. Нібито його хазяїн хоче взятии хлопця в прийми, віддати за нього свою доньку-красуню» 

«Люблю я тебе, Марусенько, усім серцем моїм, люблю я тебе більш усього на світі. Не сердься на мене, не відворожуйся, не затуляй очиць твоїх білою рученькою, дай її мені сюди, нехай пригорну її до свого серденька, та тоді хоч і вмру, коли тобі невгодна щирая моя любов!» 

«Пішов у ченці і став уже дияконом Печерського монастиря в Києві» 

«Він і прийшов немощний та таки себе не оберігав: не слухав нікого, ськав усякої болісті і заморив себе зовсім. Далі чах-чах та от неділь зо дві як і помер» 

Повість «Маруся» Григорія Квітки-Основ’яненка
 Цитати для характеристики Марусі 

«Висока, прямесенька, як стрілочка, чорнявенька, очиці — як тернові ягідки, брівоньки — як на шнурочку, личком червона, як панська рожа, що у саду цвіте, носочок так собі прямесенький, з горбочком, а губоньки — як цвіточки розцвітають, і меж ними зубоньки — неначе жорнівки, як одна, на ниточці нанизані». 

«до усякого діла невсипуща» 
«Коли було заговорить, то усе так звичайно, розумно, так неначе сопiлочка заграє стиха, що тiльки б її й слухав; а як усмiхнеться та очицями поведе, а сама зачервонiється, так от неначе шовковою хусточкою обiтреть смажнiї уста. »

«Коси у неї як смоль чорнiї та довгi-довгi, аж за колiно; у празник або хоч i в недiльку так гарно їх повбира, дрiбушки за дрiбушку та все сама собi заплiта; та як покладе їх на голову, поверх скиндячок вiнком, та заквiтча квiтками, кiнцi у ленти аж геть пороспуска; усi груди так i обнизанi добрим намистом з червонцями, так що разкiв двадцять буде, коли й не бiльш»

«Сорочка на нiй бiленька, тоненька, сама пряла i пишнiї рукава сама вишивала червоними нитками.»

«От така як вийде, то що i твоя панночка! Iде, як павичка, не дуже по усiм усюдам розгляда, а тiльки дивиться пiд ноги. Коли з старшим себе зострiлась, зараз низенько вклонилась та й каже: "Здрастуйте, дядюшка!" або: "Здоровi, тiтусю!" 


Вона була аж занадто скромна і сором'язлива: не ходила гуляти з дівчатами ні на вулицю, ні на вечорниці й іншим не радила ходити: «Лучче я, каже, на те місце, упоравшись... ранше устану, заміню твою старість: обідати наварю і батькові в поле понесу. А на вулиці що я забула? Іграшки та пустота...»

Коли її запрошували до подруг на весілля, то була там не довго, а тільки посидить, пообіда, а як виведуть молодих надвір танцювати, то вона мерщій додому. 

«Ця дівчина багата, вона байдужа до розваг і гуляти на свята не ходить, роботяща: добре шиє, пряде, варить і пече» 

«Ходить на вулицю не любила, а ось із задоволенням допомогала батькам, варила їжу, пряла" 

«Таточку, голубчику, соколику, лебединку! Матінко моя ріднесенька! Утінко моя, перепілочко, голубочко! Не погубляйте свого дитяти; дайте мені, бідненькій, ще на світі пожити! Не розлучайте мене з моїм Василечком». 

«Василю! На кладовищі мене покидаєш, на кладовищі мене й знайдеш! Поминай мене, не удавайся в тугу… прощай на віки вічні!.. Там побачимось!» 

Сумне життя настало для Марусі без Василя. Вона журиться, ночей не досипає, уболіває за долю свого коханого.

Довідник цікавих фактів та корисних знань © dovidka.biz.ua

пʼятниця, 25 листопада 2016 р.

Пам'ятаймо минуле, щоб мати майбутнє

Трагічні події сьогодення спонукають згадати сторінки історії, щоб "знати, як це було і як цьому протистояти". А історія, як відомо починається з рідного краю.
         Село Княже не раз опинялось на перехресті різних історичних епох, на цих землях відбувалися найбільші драми ХХ століття –  змінювалась влада, змінювались етнічні межі: здавна волинське село стало галицьким (а може, й не стало). Тут свої традиції, свої звичаї. Згадаймо, бодай, весільний обряд, де особливе місце займає хліб святий –  коровай, де свати читають особливу поезію для княгині та її дружок – "Коруну". А чого варті наші українські пісні? Понад сто нам вдалося записати, а скільки їх пішло в небуття разом із тими, хто беріг їх у своїй пам'яті? Незважаючи на те, що край тривалий час був під владою Польщі і навчання в школах велося лише польською мовою, мову свою наші предки не занедбали, не засмітили чужими словами.

вівторок, 22 листопада 2016 р.

Зустріч, на яку чекаємо давно

25 листопада о 12 год у Княжівській ЗШ відбудеться зустріч з відомим українським письменником Андрієм Криштальським, автором пригодницького роману-дилогії "Чорноморець, матінко" та "Заступниця". Прототипом головного героя роману став наш односельчанин, воїн УПА  - Олексій Мельник (псевдо Чорноморець). 
Андрій Криштальський - невтомний дослідник трагічних сторінок Горохівщини 40-50 років ХХ століття (село Княже до 60-х років теж належало до Горохівського району). У його творчому доробку історичні монографії: "Кривда за кривду: польсько-німецький терор 1943-1944 років на Горохівщині"  та "ОУН і УПА на Горохівщині", книги спогадів ветеранів ОУН: "З підпілля у повстанці" та "Озброєні честю", роман "Десятина" та інші. 
Запрошуємо усіх, кому небайдужа історія рідного краю, на цікаву зустріч з автором.




понеділок, 20 червня 2016 р.

Що читати влітку?

Любі друзі! Ось перший місяць канікул перетнув екватор. Сподіваюсь, ви за цей час уже встигли добряче відпочити. А ще у ці  спекотні дні можна цікаво провести час за книжкою. А що ж читати? Звісно, у бібліотеці можна вибрати книгу на будь-який смак, однак, щоб полегшити навчання у школі, раджу спочатку прочитати твори із шкільної програми. Так ви зловите одразу двох зайців: час проведете цікаво і з користю. 
До речі, всі ці книги ви можете взяти в бібліотеці або прочитати за покликанням в Інтернеті.

Якщо хочете отримати перше враження від твору – перегляньте буктрейлер!
Вирішили прочитати – зверніться в бібліотеку або перейдіть за покликанням!
Хочете прослухати текст - виберіть аудіокнигу.
Зацікавив твір – перегляньте його екранізацію і зрівняй!

Тоді не гайте часу, вибирайте книгу до душі!





6 клас

Володимир Рутківський. Джури козака Швайки. (уривок "На козацьких островах")

Володимир Винниченко. "Федько-халамидник"
Всеволод Нестайко. "Тореадори з Васюківки"
Ярослав Стельмах. "Митькозавр з Юрківки, або Химера лісового озера"
Леся Воронина. "Таємне товариство боягузів, або Засіб від переляку №9"

7 клас
Іван Франко. "Захар Беркут"
Андрій Чайковський. "За сестрою"
Михайло Стельмах. "Гуси-лебеді летять". "Щедрий вечір"(додатково, за бажанням)
Григір Тютюнник. "Климко"
Марина Павленко. "Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських".
Олександр Гаврош. "Неймовірні пригоди Івана Сили"

8 клас

Іван Карпенко-Карий. "Сто тисяч"
Михайло Коцюбинський. "Дорогою ціною"
Олександр ДОВЖЕНКО. «Ніч перед боєм» 
Ніна БІЧУЯ. «Шпага Славка Беркути»
Володимир Дрозд. «Білий кінь Шептало»

Юрій Винничук. «Місце для дракона»
Валентин ЧЕМЕРИС. «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання» 
9 клас
Григорій Квітка-Основ'яненко. "Маруся".
Іван Котляревський. "Енеїда". "Наталка Полтавка".
Микола Гоголь. "Тарас Бульба".
Тара Шевченко. "Кавказ". "Катерина". "Наймичка".
Пантелеймон Куліш. "Чорна рада".
Марко Вовчок."Інститутка"


10 клас
Іван Нечуй-Левицький. “Кайдашева сім’я”
Панас Мирний (П.Рудченко). “Хіба ревуть воли, як ясла повні?" (1 і 4 частини) 
Іван Карпенко-Карий (І. Тобілевич). “Мартин Боруля”
Іван Франко. “Сойчине крило”
Михайло Коцюбинський. “Intermezzo”, “Тіні забутих предків”
Ольга Кобилянська. “ Valse melancoligue", "Impromtu phantasie"
Василь Стефаник. “Камінний хрест”
Леся Українка. “Лісова пісня”
Володимир Винниченко. “Момент”

11 клас
Микола Хвильовий (М. Фітільов) “Я (Романтика)”
Юрій Яновський “Подвійне коло”, “Дитинство”, “Шаланда в морі” (з роману “Вершники”
Валер’ян Підмогильний “Місто”
Микола Куліш “Мина Мазайло”
Осип Турянський “Поза межами болю”
Іван Багряний «Тигролови»
Олександр Довженко “Україна в огні”, «Зачарована Десна»
Ліна Костенко. “Маруся Чурай”

Олесь Гончар “За мить щастя”, “Залізний острів” (із роману “Тронка”)
Григір Тютюнник “Три зозулі з поклоном"


неділя, 20 березня 2016 р.

Я бажаю щастя Вам!


Щастя... Усі його прагнуть, усі про нього мріють, усі його бажають, а що те щастя означає? Для одних -  хороші оцінки, для інших - любов та здоров'я рідних, для когось, може, - відпочинок на екзотичних островах, дороге авто, квартира, яхта...? Та як би там не було, а істина одна: здобути щастя прагне кожна людина на Землі.

20 березня жителі усього світу відзначають Міжнародний день щастя, яке запровадила ООН, хоча ініціювала це свято маленька гірська країна в Азії - Бутан. Чому саме Бутан? Вважають, що жителі Королівства Бутан є найщасливішими людьми у світі. Чому саме 20 березня? 20 березня - це день весняного рівнодення. В ООН вважають, що  цей День символізує рівність жителів усієї планети, які мають однакові права на щастя. А країни мають активізувати свої зусилля на покращення добробуту своїх мешканців.

субота, 19 березня 2016 р.

Благодатні краплини поезії Ліни Костенко


"Вранішні горлиці" наворкували Ліні Костенко 86 весну. Знаю, що Ліна Василівна не любить пишних святкувань, помпезних вітань, фальшивих почестей, публічного лицемірства, не любить і слави. Але сьогодні мільйони шанувальників її мистецького таланту приходять до її поетичного джерела, аби зачерпнути повні долоні цілющого слова... Слова, яке ніколи не йшло на компроміс із совістю, Слова, яке надихає не одне покоління поетів, Слова, яке творить дива у душах тих, хто бодай раз торкнувся до нього. Щоправда, свято сьогодні у кожного, хто шанує безсмертне слово Поетеси, кому випала честь жити в одну епоху з Людиною-Легендою. "Короновані ми тим, що небо над нами те ж саме", - писала Марина Цвєтаєва, а я додам, що небо над нами "держить на  плечах" могутній талант Ліни Костенко, тому воно для нас таке високе... Тож підставмо своє чоло до благодатного дощу, який, падаючи з поетичного Олімпу, окропить нас,  змиє зло та облуду, розрадить, відкриє безліч життєвих та поетичних таємниць,  і сили додасть на цілий вік...

середа, 2 березня 2016 р.

Родина Косачів: сліди загублених доль...

25 лютого 2016 року українці відзначають 145 років від дня народження Лесі Українки, талановитої письменниці, відомого громадського діяча, фольклориста... Уже так повелося, що знаємо Лесю Українку передовсім як поетесу, незмінно згадуємо, що була важко хворою, боролося з важкою недугою... А що ми знаємо про Лесю-доньку, Лесю-сестру, дружину?.. Якою була доля її матері Ольги Петрівни, батька - Петра Антоновича? Як склалися долі її братів - Михайла та Миколи та сестер - Ольги, Оксани та Ізидори. Чи є у цієї великої родини  нащадки? Де вони тепер?
На ці питання шукали відповіді учні 7 класу, готуючи проекти про кожного із Косачів. Запрошую і вас, дорогі мої читачі, переглянути медіаальбом "Родина Косачів: сліди загублених доль..." на сторінці "Лесина світлиця".
Принагідно хочу подякувати моїм учням: Мазуру Назару, Сагайдак Анні, Ковалю Володимиру, Драгонській Сніжані, Білозір Марії, Фіть Орисі, Зарембі Олегу та Панас Юлії - за терпіння, натхнення, хвилювання, які вони проявили за час підготовки та презентації проекту. Вірю, що станете справжніми українцями, такими, якими були діти з родини Косачів!

неділя, 21 лютого 2016 р.

Домашнє завдання учням 7 класу



Домашнє завдання з української мови та літератури можна виконати на сторінці "Підручник онлайн". Щоб перейти на сторінку, клікніть на обкладинку підручника у цій публікації.  Електронні версії підручників з української мови та літератури для учнів 7 класу завантажено повністю! Приємного навчання!

вівторок, 9 лютого 2016 р.

Домашнє завдання (на 10.02.2016)

Для тих, хто прагне знати більше!

Якщо на місці крапок вписати дієприслівниковий зворот виконавши вправу, то це призведе до граматичної помилки в реченні:

  1. Учні ... можуть іти додому.
  2. ... ми подалися на ставок.
  3. ... наказано взятися за фізику.
  4. Ти можеш ... трохи відпочити.
  5. Брат ... пішов грати у футбол.


середа, 3 лютого 2016 р.

Домашнє завдання для учнів 7 класу (04.02.2016)




 Опрацюйте теоретичний матеріал підручника.
Дайте відповіді на запитання (усно):
  • Що таке дієприслівник?
  • На які питання відповідає? 
  • Яким членом виступає у реченні? 
  • Ознаки яких частин мови поєднує?
  • Назвіть ознаки дієслова і прислівника.
Щоб чітко було видно завдання (теоретичне і вправу), клікніть мишкою один раз по ньому.


Виконайте вправу 272.



пʼятниця, 22 січня 2016 р.

Учасникам практичного семінару

"Блог створено... Що далі?.."
Створити блог - це як збудувати стіни будинку. А далі у "вашому  будиночку" потрібно зробити зручне планування, розставити меблі, зробити його затишним, прикрасити... озброїтись гарним настроєм, терпінням і поселитися в ньому жити... Щоб полегшити нашу роботу пропоную добірку рекомендацій "Перші кроки блогера". 
Детально ознайомтесь з порадами, роздрукуйте їх за потреби і творіть свій неповторний віртуальний кабінет. Спільний доступ увімкнено!
Слідкуйте за наступними публікаціями.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...